آسان انتخاب کنید

تفاوت های مهم بین دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

تفاوت های مهم بین دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

دانشگاه های ترکیه با توسعه روش های آموزشی و طبقه بندی جهانی خود با معتبرترین دانشگاه های منطقه و جهان رقابت می کنند. وزارت آموزش و پرورش ترکیه قصد دارد ضمن اطمینان از به رسمیت شناختن بین المللی ، سطح آموزش عالی را در ترکیه افزایش دهد.

مدیریت آموزشی هنگام اخذ مجوز ، دانشگاه های جدید ترکیه را مجبور کرده تا با دانشگاه های بین المللی مشارکت داشته باشند.

شهرهای ترکیه مملو از بخش های مختلف دانشگاهی است ، بنابراین هیچ شهری در ترکیه بدون دانشگاه وجود ندارد.

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در مقیاس ارزیابی جهانی

وبومتریکس وب سایت اسپانیایی یکی از معتبرترین وب سایت هایی است که علاقه مند به پیگیری رتبه بندی دانشگاه های سراسر جهان است که در آن می توانید رتبه بندی دانشگاه های ترکیه را با توجه به رتبه بندی جهانی پیدا کنید.

دانشگاه استانبول در رده چهارم و دانشگاه آنکارا در رتبه ششم قرار دارد ، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است ، که توسعه آموزش دولت ترکیه ، حفظ برتری خود را در کنار آموزش خصوصی ، با رقابت قوی در این زمینه نشان می دهد.

 نام دانشگاهرتبه جهانی 
۱دانشگاه فنی خاورمیانهMiddle East Technical University / Orta Doğu Teknik Üniversitesi۴۸۲
۲دانشگاه بوغازایچیBoğaziçi University۵۸۱
۳دانشگاه فنی استانبولIstanbul Technical University / İstanbul Teknik Üniversitesi۵۸۲
۴دانشگاه استانبولIstanbul University۷۲۹
۵دانشگاه بیلکنتBilkent University۷۴۱
۶دانشگاه آنکاراAnkara University۷۶۷
۷دانشگاه هوجاتپهHacettepe University۷۶۹
۸دانشگاه آنادولوUniversity of Anatolia / Anadolu Üniversitesi۹۰۱
۹دانشگاه اجهEge University۹۱۳
۱۰دانشگاه گازیGazi University۹۳۵
۱۱دانشگاه کچKoç University۹۴۴
۱۲دانشگاه دکوز ایلولDokuz Eylül University۱۰۴۴
۱۳دانشگاه سابانجیSabanci University۱۰۹۵
۱۴دانشگاه آتاتورکAtatürk University۱۱۷۶
۱۵دانشگاه مرمرهMarmara University۱۱۹۸
۱۶دانشگاه فنی ییلدیزYildiz Technical University / Yıldız Teknik Üniversitesi۱۲۰۶
۱۷دانشگاه چکرواÇukurova University۱۲۵۶
۱۸دانشگاه ارسیسErciyes University۱۲۹۸
۱۹دانشگاه اولوداغUludağ University۱۳۱۰
۲۰دانشگاه گازیانتپGaziantep University۱۴۵۵

تفاوت های مهم اصلی بین تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی

دانشگاه های دولتی معمولاً برای پذیرش دانشجوی جدید خود به شرایط سختگیرانه تری نسبت به دانشگاه های خصوصی نیاز دارند ، هرچند که بزرگ باشند با توجه به تقاضای فزاینده برای آنها سال به سال قادر به پاسخگویی به خواسته های همه دانشجویان ، شهروندان و خارجی ها نیستند.

در اینجا چند تفاوت بین آموزش عمومی و خصوصی وجود دارد ، از جمله:

 • دانشگاه های دولتی در پذیرش دانشجویان جدید خود سیستمی از برنامه های دانشگاه را اتخاذ می کنند. به این ترتیب ، آنها تعداد دانش آموزان در هر بخش را با توجه به توانایی های موجود تعیین می کنند. برخی از صندلی های دانشگاه در اختیار دانشجویان بین المللی است و منوط به انتخاب می باشند.
 • دانشگاه های خصوصی برای پذیرش دانش آموزان خود به سیستم انتخابی دانشگاه احتیاج ندارند ، اما معمولاً پس از اخذ دیپلم متوسطه دانشجو می پذیرند.
 • بر اساس سیستم گواهینامه متوسطه و آزمون YOS ، متقاضیان در هر بخش دانشگاه انتخاب می شوند. برخلاف دانشگاه های خصوصی که معیارهای دیگری برای پذیرش در نظر می گیرند.
 • دانشگاه های دولتی نیاز به یک آزمون ورودی دارند که به آن آزمون YOS می گویند. دانشگاه های خصوصی نیازی به آزمون استعداد ندارند که غالباً با آزمون انگلیسی جایگزین می شود.
 • شهریه دانشگاه در دانشگاه های دولتی در مقایسه با دانشگاه های خصوصی پایین است. هزینه تحصیل در ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از یک بخش به بخش دیگر در یک دانشگاه متفاوت است.
 • شناخت: یکی از مهمترین مواردی که باید درباره دانشگاه قبل از ثبت نام بدانید ، شناخت محلی ، منطقه ای و بین المللی آن است. به طور کلی ، دانشگاه های ترکیه به شدت شناخته شده اند و دانشگاه های جدید ترکیه باید حداقل با یک دانشگاه بین المللی توافق نامه همکاری و شناخت داشته باشند.

با این حال ، دانشگاه های خصوصی در برخی از نقاط از برخی دانشگاه های دولتی متمایز هستند ، از جمله:

 • دانشگاه های خصوصی اغلب با آزمایشگاه های علمی مدرن ، که مقدم بر برخی از دانشگاه های دولتی هستند ، مشخص می شوند.
 • دانشگاه های خصوصی هر ساله تخفیف یا بورسیه تحصیلی ارائه می دهند ، این انگیزه برای اولین دانشجویان موفق آنها یا جذب دانشجویان جدید است.
 • دانشگاه های خصوصی غالباً گزینه هایی برای تحصیل به زبان های مختلف مانند انگلیسی یا سایر زبانها دارند که این سد زبانی را که برخی دانشجویان خارجی با آن روبرو هستند از بین می برد.
 • در دانشگاه های خصوصی ، دانشجویان اغلب در دوره و زبان مورد علاقه خود پذیرفته می شوند.
 • رقابت بین دانشجویان برای ورود به دانشگاه های دولتی معمولاً بسیار شدید است ، به ویژه با افزایش تعداد دانشجویان خارجی که برای تحصیل در ترکیه می آیند ، که دانشجویان دانشگاه خصوصی با آن روبرو نیستند.

به طور کلی ، تسهیلاتی که دانشجویان خارجی از خارج از ترکیه دریافت می کنند دلیل اصلی افزایش تقاضای آنها است. دانشگاه های ترکیه با گام های تثبیت شده خود در زمینه آموزش ، به پیشرفت علمی خود در سطح جهانی ادامه می دهند.

به این مطب امتیاز بدهید

مقایسه ملک ها

مقایسه