آسان انتخاب کنید

اخذ اقامت یک ساله توریستی ترکیه

به آسانی با وکلای مجرب ما کاملاً تضمینی

 در تمامی مراحل در کنار شما هستیم  با آرامش اقامت خود و خانوادتان را دریافت کنید وکلای شرکت ما با بیش از 5 سال تجربه در اخذ انواع اقامت

 

3 راه آسان برای اقامت در ترکیه (2020)

۳ راه آسان برای اقامت در ترکیه (۲۰۲۰)

انواع اقامت ترکیه:

اقامت توریستی ترکیه ( از طریق اجاره ملک)

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری (ثبت شرکت )

اقامت دانشجویی ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت بلند مدت ترکیه

اقامت بشر دوستانه ترکیه

اقامت توریستی ترکیه (از طریق اجاره ملک):

اقامت توریستی ترکیه راحتترین  و کم هزینه ترین نوع اقامت در این کشور محسوب می شود که می توان آنرا با اجاره خانه در ترکیه دریافت نمود. اما در عین حال پر ریسک ترین نوع اقامت است چرا که حتی با ارائه کلیه مدارک خواسته شده، ممکن است اداره مهاجرت درخواست شما را قبول نکند ( البته با دلایل منطقی ) و شما را به اصطلاح ریجکت کند. مطابق با آخرین قانون ابلاغ شده توسط اداره مهاجرت ترکیه، بر اساس مصوبه جدید در مورد بند «e» ماده یک قانون «۶۴۵۸/۳۱ اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی» در باره اخذ و تمدید اقامت موقت توریستی در ترکیه، اتباع خارجی به جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه و اقتصادی (اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلیس و آمریکا، ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان،  مکزیک، کره جنوبی، لهستان و جمهوری اسلواکی) اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین از یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ اقامت موقت گردشگری را به مدت یک سال اخذ خواهند کرد.

مطابق این طرح جدید، متقاضیان تمدید اقامت موقت توریستی تنها می توانند حداقل پس از گذشت یک سال از پایان مهلت اقامت یک ساله توریستی خود دوباره به دریافت این اقامت مراجعه کنند.

بر این اساس، اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ورود و خروج کنند. اتباع خارجی در هر ۱۸۰ روز سال مجموعا می توانند ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

مدارک لازم جهت اقامت توریستی ترکیه (از طریق اجاره ملک) در قانون جدید:

قرارداد اجاره خانه به مدت یک سال به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد. ۳ نفر (حتی بیشتر بسته به شرایط) با یک قرارداد امکان اخذ اقامت دارندو یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند (این ادرس توسط اداره امنیت چک میشود)

 • تایید اجاره نامه توسط دفترخانه ( نوتر )
 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • عکس ۴ قطعه مخصوص کارت اقامت
 • دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی (vargı numurası)
 • بیمه سلامتی یکساله
 • فیش واریز اداره مهاجرت

قوانین جدید اقامت ترکیه

با توجه به شرایط پیش  آمده و اشاعه ویروس کرونا در دنیا و کشور ترکیه، دولت این کشور هم سیاستهای حمایتی متفاوتی را در پیش گرفته است. چه  برای شهروندانی که اقامت ترکیه را دارند و چه برای مهاجران. با وجود اینکه به نسبت جمعیت، میزان شیوع پایینتری هم دارد ولی دولت ترکیه برای تمامی شهروندان این کشور بسته های حمایت اقتصادی را لحاظ کرده است و با تاکید بر اتحاد ملی و همکاری مردم ترکیه، سعی در گذار از این دوران را دارد. جدا از تسهیلات و امتیازاتی که دولت ترکیه برای شهروندانش در نظر گرفته است، شرایط بسیار ویژه ای هم برای اتباع خارجی و متقاضیان اقامت ترکیه به وجود آمده است.

برای اطلاع از این قوانین و آخرین اطلاعات لطفا این یادداشت را مطالعه کنید

قوانین جدید اقامت ترکیه

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱ / ۰۴ / ۲۰۱۳ در روزنامه های رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است; اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و تا هشت سال این اقامت را تمدید کنند. پس از این هشت سال  در صورت تمایل و چنانچه بیش از ۴٫۵ سال در خاک ترکیه بوده باشند، می توانند برای  دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

خرید ملک در ترکیه حساسیت های خاص خود را دارد; در این سایت اطلاعات لازم و کافی برای خرید ملک را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید بهترین ملک را با توجه به شرایط مورد نظرتان شناسایی کنید.

این راه برای کسانی که قدرت مالی مناسبی دارند آسان ترین راه گرفتن اقامت در ترکیه میباشد; قیمت خانه ها در استانبول  بطور میانگین ۳۰۰ هزار لیر میباشد و در آنکارا و ازمیر هم تقریبا” به همین صورت است اما در شهرهای دیگر قیمتها پایینتر هستند; به وسیله دریافت این اقامت ، کل اعضاء یک  خانواده میتوانند اجازه اقامت در ترکیه را بگیرند.

ترکیه پرتال در مقاله ای جداگانه به صورت تخصصی خرید ملک در ترکیه تحت عنوان ” اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ” را مورد بررسی قرار داده که به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید; با کلیک بر روی دکمه زیر حتما این مقاله را مطالعه کنید.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

خرید خانه در استانبول

آنچه در مورد پیش خرید ملک در ترکیه نباید بدانید !!

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

یکی از راه های اخد اقامت دائم درکشور ترکیه، ازدواج است; هنگامی که شما با شخصی که ملیت ترک دارد ازدواج می کنید می توانید بعد از سپری کردن ۳-۵ سال به صورت متوالی ، اقامت دائم آن کشور را درخواست کنید; لازم به ذکر است در این مدت مسئولان مربوطه تحقیقات لازم را به عمل می آورند که ازدواج شخص واقعی باشد; در صورت صوری بودن ازدواج اقامت دائم به فرد تعلق نمی گیرید.

در چندین سال اخیر این روش با استقبال زیادی روبه رو شده است ; اتباع خارجی از طریق ازدواج با تبعه ترک میتوانند طی مدت سه سال با توجه به شروط تعیین شده تابعیت ترکیه را بگیرند.

اگر قصد اخذ اقامت از طریق ازدواج را دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ” اقامت ترکیه از طریق ازدواج ” را مطالعه کنید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری ( ثبت شرکت )

اقامت از طریق سرمایه گذاری به این صورت خواهد بود که شما با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورید; در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی می باشد.

*نکته بسیار مهم اینکه به هیچ عنوان فقط جهت اخذ اقامت  ،اقدام به ثبت شرکت نکنید. چرا که هزینه های بعد از ثبت شرکت به مراتب بیشتر از هزینهء ثبت هستند.

اگر قصد اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه را دارید، پیشنهاد میکنیم مقالات مربوط به کسب و کار و ثبت شرکت در ترکیه را مطالعه کنید .

سوالات متداول در ثبت شرکتثبت شرکت در ترکیهمدارک مورد نیاز

اقامت دانشجویی و تحصیلی ترکیه

برای گرفتن این نوع اقامت بهتر است ابتدا درآزمون تومر شرکت کرده و مدرک تومر را بگیرید; شما میتوانید شخصا” با ثبت نام و شرکت در کلاسهای تومر در ترکیه، اقدام به در خواست  اجازه اقامت کوتاه مدت کنید; البته اخذ پذیرش از موسسات آموزشی  و پذیرفته شدن در دانشگاههای ترکیه ،پیشاپیش ملاک اخذ اقامت دانشجویی ترکیه خواهد بود.

این روش اخذ اقامت برای کسانی که قصد اقامت قطعی در ترکیه را دارند نیز موکدا توصیه می گردد.

اگر قصد گرقتن اقامت دانشجویی یا تحصیلی را در ترکیه دارید ما در مقالاتی قبلا شرایط این نوع اقامت را توضیح داده ایم; پیشنهاد می کنیم ، مقالات مربوط به این نوع اقامت را دقیق مطالعه کنید.

سوالاتی که با مطالعه این مقالات پاسخ آنها را دریافت خواهید کرد :

 • برای کدام اتباع خارجی اجازه اقامت دانشجویی تنظیم می گردد؟
 • اجازه اقامت دانشجویی ترکیه برای مدت چند سال قابل تنظیم می باشد؟
 • شروط لازم برای اجازه اقامت دانشجویی ترکیه چیست؟
 • بیمه بهداشت و درمان برای اجازه اقامت دانشجویی
 • امور مربوط به تغییر دانشگاه، دانشکده و یا رشته دانشجویان آموزش عالی
 • حق اشتغال  دانشجویان
 • دلایل رد، ابطال و عدم تمدید اجازه اقامت دانشجویی ترکیه چیست؟

و چندین سوالات مهم دیگر که در قسمت راهنمای تحصیل در ترکیه و همینطور پرسش و پاسخ تحصیل در ترکیه به همه آنها پاسخ داده ایم.

پرسش و پاسخ درباره تحصیل در ترکیهشرایط اقامت تحصیلی و دانشجوییراهنمای تحصیل در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق استخدام ( اقامت کاری ترکیه )

آیا دریافت اقامت ترکیه از طریق استخدام ممکن است؟

شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت ترکیه را از طریق کار بدست آورید این است که یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل پذیرفته و استخدام کند; برای کسب این نوع اقامت، شما باید از تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان درخواست شرکت ترکیه ای برای همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه; نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد; با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و در نظر گرفتن شرایط خاص ایرانیان می توان اینطور نتیجه گرفت که در حال حاضر شانس یافتن کار در کشور ترکیه برای ایرانیان بسیار کم است;

اما از طرفی هم لازم به ذکر است در حال حاضر خارجیان زیادی از طریق کارهای خدماتی مانند پرستاری در خانه تا حتا دندانپزشکی اقامت کاری از دولت ترکیه دریافت نموده اند. پس میتوانید امیدوار باشید.

فارغ التحصیلان دانشگاهی و متخصصین

افرادی که مدارک دانشگاهی دارند می توانند به صورت حضوری و یا مکاتبه ای در کشور ترکیه در زمینه تخصص خود به یکی از شرکت ها و یا کارخانه های خصوصی تقاضای کار در ترکیه داده و برای خود شغل مناسب پیدا کنند; در این صورت کار فرما در صورتی که به تخصص شما نیاز داشته باشد; اقدام به گرفتن اجازه کار برای شما خواهد نمود که هزینه ای برای شما ندارد; پس از گرفتن اجازه کار (حدودا ۲ – ۳ ماه طول خواهد کشید) شما میتوانید شخصا اقدام به اجازه اقامت در ترکیه نمائید که در این صورت نیز مخارج چندانی برای شما ندارد.

اگر قصد مهاجرت از طریق کار را دارید حتما، مقالات ما را در این زمینه به صورت کامل و دقیق مطالعه بفرمائید.

قوانین کلی کار در ترکیهراه های اخذ اجازه کار

دیگر راه های اقامت در ترکیه

اجازه اقامت ترکیه (کوتاه مدت)

در ماده ۳۱ الی ۳۳ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت ترکیه بصورت کوتاه مدت تنظیم گردیده است.

 • اتباع خارجی که با هدف تحقیقات علمی به کشور آمده اند
 • اتباع خارجی که در ترکیه دارای املاک و مستغلات می باشند
 • اتباع خارجی که قصد تاسیس کار و یا ارتباط تجاری دارند
 • اتباع خارجی که قصد شرکت در برنامه آموزشی ضمن خدمت را دارند
 • اتباع خارجی که با اهداف آموزشی در چارچوب برنامه تبادل دانشجو و یا تفاهم نامه هایی که ترکیه یکطرف آن می باشد و موارد مشابه به کشور آمده اند
 • اتباع خارجی که با هدف گردشگری در ترکیه اقامت خواهند داشت
 • اتباع خارجی که در ترکیه درمان خواهند گردید به شرط آنکه فاقد هریک از بیماریهایی که برای سلامت عمومی تهدید به شمار می آید، باشند
 • اتباع خارجی که باید بر اساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی و یا اداری اقامت ترکیه را  داشته باشند
 • اتباع خارجی که شروط لازم برای اجازه اقامت خانوادگی را از دست داده و اقامت آنها به اقامت کوتاه مدت تبدیل خواهد گردید.
 • اتباع خارجی که قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند
 • اتباع خارجی که به واسطه نهادهای دولتی قصد آموزش، تحقیق، کارآموزی و شرکت در دوره های آموزشی در ترکیه را دارند
 • اتباع خارجی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ التحصیلی خود از آموزش عالی دوباره به ترکیه مراجعه نموده اند
 • افرادی که قصد کار در ترکیه را ندارند اما در قالب و مقدار تعیین شده از سوی هیئت وزرا قصد سرمایه گذاری دارند و همسر خارجی وی و همچنین فرزند خود وی و یا فرزند همسر وی که زیر هجده سال بوده و نیاز به مراقبت دارد
 • اتباع خارجی شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی

اجازه اقامت خانوادگی ترکیه

در ماده ۳۴ الی ۳۷ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی به شماره ۶۴۵۸، مقررات اجازه اقامت خانوادگی تنظیم گردیده است; همچنین در ماده ۳۰ و ۳۴ آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت خانوادگی توضیح داده شده است.

برای کدام اتباع خارجی اجازه اقامت خانوادگی ترکیه تنظیم می گردد؟

افرادی مشمول ماده ۲۸ قانون شماره ۵۹۰۱ می گردند که یا دارای یکی از انواع اجازه اقامت بوده باشند یا پناهجویان  و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی

بدین ترتیب برای خود شخص و

 همسر خارجی وی

فرزند خارجی زیر هجده سال خود و یا همسری وی

فرزند خارجی نیازمند مراقبت خود و یا همسری وی

اجازه اقامت خانوادگی داده خواهد شد;

در صورتی که فرد خارجی که درخواست اجازه اقامت خانوادگی نموده است; دارای بیش از یک همسر باشد; تنها برای یکی از همسران اجازه اقامت خانوادگی تنظیم خواهد گردید; اما برای تمام فرزندان فرد خارجی، اجازه اقامت صادر خواهد گردید; در درخواست اجازه اقامت خانوادگی برای کودکان، در صورتی که پدر و یا مادر دارای حق حضانت در خارج از کشور باشد; اخذ رضایت هر یک از آنها الزامی می باشد. اجازه اقامت خانوادگی;  نیاز به اجازه اقامت دانشجویی و حق آموزش در مراکز آموزشی ابتدائی و راهنمایی را تا سن هجده سالگی تامین می نماید.

اقامت خانوادگی در ترکیه

 

اقامت بلند مدت ترکیه

در ماده ۴۲ الی ۴۵ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی به شماره ۶۴۵۸; مقررات اجازه اقامت بلند مدت برای خارجیان تنظیم گردیده است; همچنین در ماده ۴۰ و ۴۳ آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی; مقررات اجازه اقامت بلند مدت توضیح داده شده است.

اتباع خارجیی که در ترکیه برای مدت حداقل هشت سال بدون وقفه با اجازه اقامت; سکونت داشته اند و یا دارای شروط تعیین شده از سوی سازمان سیاست های مهاجرتی باشند; با تائید وزارت خانه، مقدور است که از سوی استانداری ها برای آنها اجازه اقامت بلند مدت صادر گردد

برای پناهجویان عادی، پناهجویان مشروط و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی; اجازه اقامت بشردوستانه و حفاظت موقت اما حق مراجعه جهت اجازه اقامت بلند مدت تعیین نگردیده است.

برای اطلاع دقیق تر از این نوع اقامت لطفا مقاله ” اقامت بلند مدت ترکیه ” را که قبلا توضیح داده ایم مطالعه بفرمائید.

اقامت بلند مدت ترکیه

حضور فرد برای تمدید اقامت ترکیه الزامی شده است و فرایند تمدید اقامت کاملا شبیه درخواست اقامت برای اولین بار شده است این در حالی است که پیش ازاین، فرایند تمدید اقامت به صورت پستی انجام می‌شد چک کردن کیملیک توسط پلیس بیشتر شده است بنابرین حتما همیشه کیملیک خود را به همراه داشته باشید.

ما در مقاله ای جداگانه به طور کامل توضیحات مربوط به این نوع اقامت را برای شما آماده کرده ایم، در صورتی که نیاز به اطلاعات تکمیلی این نوع اقامت دارید میتوانید با کلیک بر روی دکمه زیر اطلاعات تکمیلی را مطالعه کنید 

اقامت توریستی ترکیه

کارت اقامت ترکیه ( کیملیک ) چیست ؟

اجازه اقامت بشر دوستانه ترکیه

مقررات اجازه اقامت بشردوستانه در ماده ۴۶ و ۴۷ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی به شماره ۴۵۸ تنظیم گردیده است; همچنین مقررات اجازه اقامت بشردوستانه در ماده ۴۴آئین نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی ذکر گردیده است.

برای کدام اتباع خارجی اجازه اقامت بشردوستانه تنظیم می گردد؟

در صورتی که برای کودک مزایای بسیاری به همراه داشته باشد،

در صورتی که در خصوص ایشان حکم به اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به ترکیه صادر گردیده باشد و این اتباع خارجی از کشور اخراج نگردند و یا خارج شدن آنها از ترکیه معقول و ممکن نباشد; در صورتی که بر اساس ماده ۵۵ قانون در خصوص فرد خارجی حکم به اخراج از کشور صادر نگردیده باشد،

در صورتی که بر اساس ماده ۵۳، ۷۲ و ۷۷ قانون در برابر امور انجام گرفته به مراجع قضایی مراجعه گردد،

در جریان ادامه امور بازگرداندن فرد مراجعه کننده به اولین کشوری که بدان پناهنده شده بود و یا به کشور ثالث.

در صورتی که به فرد خارجی به دلیل مسائل اضطراری و یا جهت حفظ منافع کشور و یا از جهت امنیت عمومی و نظم عمومی باید وارد ترکیه گردیده و به اقامت وی در ترکیه اجازه داده شود اما به دلیل وجود موانع  در صدور اجازه اقامت امکان دریافت سایر انواع اجازه های اقامت را نیز نداشته باشد،

در صورت وجود شرایط فوق العاده، اجازه اقامت بشردوستانه تنظیم خواهد گردید.

 

مقایسه ملک ها

مقایسه